THE AZTEC EMPIRE VE ONUN TURANLI TUR/TÜRK/OĞUZ KİMLİĞİ

 

(Bölüm-1)

 

Yazarı POLAT KAYA

 

 

AZTEC Devletinin kuruluşu, şu İngilizce ifade ile belirtilmişdir:

 

“The Aztec Empire, or the Triple Alliance (Nahuatl: Ēxcān Tlahtōlōyān, [ˈjéːʃkaːn̥ t͡ɬaʔtoːˈlóːjaːn̥]), began as an alliance of three Nahua "altepetl" city-states.”   ! https://en.wikipedia.org/wiki/Aztec_Empire

 

Türkçeye tercümesi:  “Aztek İmparatorluğu ya da “ÜÇLÜ İTTIFAK” (NAHUATL dilinde: ĒXCĀN TLAHTŌLĀYĀN), Üç Nahua "ALTEPETL" şehir devletine ittifak olarak başladı” tanımlaması ile başlıyor.  Bu tanımlama AZTEC imparatorluğunun nasıl başladığını bize açıkliyor ve bu birleşmenin “NAHUATL” dilinde söyleniş şekli “ĒXCĀN TLAHTŌLĀYĀN” şeklinde olduğunu Wikipedia’nın kaynak bilgisi bize bildiriyor!

Şimdi, bu verilerin ışığı altında, bu çok karışık dil bilmecesini açıklamaya çalışalım. Şöyle ki:

1.  “Üçlü Anlaşma” yahut “Üçlü Birleşme” anlamlı NAHUATL “ĒXCĀN TLAHTŌLŌYĀN” 
deyiminde X damgası gerçekte “KUS” harflerinin yerini almaktadır. X yerine  KUS harflerini koyduğumuzda, Nahuatl deyimi      “ĒKUSCĀN TLAHTŌLŌYĀN” şeklini alır.  “ĒKUSCĀN TLAHTŌLŌYĀN” deyimi harf-be-harf  “EL-TOTAN-UCH-OYLA-KANS” şeklinde deşifre ettiğimde, bulduğum söz, Türkçe “EL TUTAN ÜÇ ÖYLÜ HANIZ” (BİZ BİRLEŞEN ÜÇ EVLİ HANIZ anlamlı) sözünün değiştirilmiş, karıştırılmış ve tümüyle karanlıklara gömülmüş bir şeklidir! İlk defa gün ışığına çıkardığım bu Türkçe tanımlama, AZTEK’lerin Türk kimliğini, bütün gizlemelere karşı, gözler önüne sermiştir.

Türkçe:

EL TUTAN  =  “hand holding”

ÜÇ ÖYLÜ  =  “three houses”

HANIZ = “we are lords, we are kings, we are rulers”

 

 

2.  Bu bilginin ışığında, NAHUATL adı bile, “HAN-TALU” şeklinde deşifre edildiğinde, bulduğum söz, Türkçe “HAN DİLİ” sözünün değiştirilmiş ve karartılmış bir şekli olduğunu görüyoruz.  Böylece, bu sözde NAHUATL adı bile Türkçe soylu, soyuna uygun bir TURAN adı olup Türkçe bir deyimle kendisinin de TÜRKÇE dil olduğunu söylüyor!

 

 

3.  Yine bu bilgilerin ışığında, AZTEC adı bile, Türkçe “ÜÇ-TEK” sözünün değiştirilmiş ve karartılmış bir şekli olduğunu söyleyebiliriz.  Başka bir deyimle, AZTEC sözü, üç ayrı Türk hanlığının birleşerek “TEK HANLIK” bir Turanlı Tur/Türk/Oğuz devleti kurduklarının açıklamasıdır!  Fakat ne yazık ki bu gerçek de gizlenmiş ve eski Türk dünyasının bilincinden kaçırılmışdır. Bunu da ilk defa açıklıyorum!

 

Böylece, bu sözde NAHUATL adı bile Türkçe soylu, soyuna uygun bir TURAN adıdır!

 

4.  Verilen kaynak bilgide, bu “ÜÇLÜ-EL-TUTAN HANLAR”, “Üç Nahua "ALTEPETL" Kent-Devletleri.”   Olarak tanımlanmışlardır.  Bu tanımlamada verilen "ALTEPETL" sözcüğü çok gözaçıcı bir Türkçe sözün gizlenmiş halidir.  Şöyle ki: "ALTEPETL" sözcüğü harf-be-harf “AL-TEPELT" şeklinde deşifre edildiğinde, bulduğum söz, Türkçe “AL TEPELİDİ” (AL BAŞLIDI,  GÜN BAŞLIDI, ALEV İDİ, AL EVİDİ ve ALEVİDİ anlamlı) sözü olup, Türk Dünyasının günümüze kadar şan ve şerefle TÜRKMEN kimliğini ve de temel törelerini saklamış, eski Turan dünyasının GÜNHAN adlı Tur/Türk/Oğuz toplumlarının ta kendisidir!  Ama ne var ki bu gerçek de kara bir system tarafından deyiştirilmiş, karartılmış ve gizlenmiştir! Azteklerce kullanılan “AL TEPELİDİ” simgesi şu resim bağlantısında açık bir şekilde “AL TEPE” olduğu gerçeği gösterilmiştir!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Tlatelolco_glyph.svg/170px-Tlatelolco_glyph.svg.png

 

 

 

AZTEK’lerin kendilerini tanımlayan ve “AL TEPE” kavramını temsil eden bir simge.

Nahuatl “ALTEPETL”  ( Polat Kaya:  Türkçe “AL TEPELİDİ”)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Tlatelolco_glyph.svg/170px-Tlatelolco_glyph.svg.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Tlatelolco_(altepetl)

 

 

Polat Kaya

 

Kasım 04, 2017

 

Polat Kaya Notu: bu yazım, AZTEKLERLE ilgili  2017 yılının başlarında başlattığım büyük bir çalışmanın ilk kısmıdır.  Zaman fırsat verdiğinde, diğer bölümleri de yayımlanacaktır.  Yazımın telif hakları saklıdır ve yazımda deişiklikler yapılamaz!